„Vandens linksmadienis“ Grigiškių darželyje-mokykloje „Pelėdžiukas“

 Vanduo – gyvybiškai svarbus gamtos elementas ir jo reikšmė gamtoje yra labai didelė.  Vaikams vanduo ir vasara - puikus metas pramogoms. Vaikai pasiūlė temą „Vanduo – gyvybė ir švara“. Veiklos tikslas: domėtis įvairiomis vandens būsenomis, o „keliaujant“ Lietuvos žemėlapiu atrasti jos upes, ežerus, jūrą. Svarbus veiklos akcentas – vandens telkinių saugojimas bei saugus žmonių elgesys prie vandens telkinių.
Vaikai atliko įvairius bandymus ir eksperimentus:
- Į dubenį pylė karštą vandenį, uždengė jį dangčiu ir stebėjo, kaip susidaro garų lašai, kaip jie sunkėja ir krenta žemyn.
- Pipetėmis lašino vandens lašelius ir stebėjo, kaip susidaro didelis lašas, o neišlaikęs svorio ritasi paviršiumi žemyn – buvo sukurtas dirbtinis lietutis! („Kai verkia Dievulis, tada pradeda lyti lietutis.“ Lukas T., 5 m.)
- Žaidė žaidimą „Skęsta – neskęsta“ (prisirinko akmenėlių, kankorėžių, spyglių, įvairių žaislų ir mėtė juos į dubenį su vandeniu, spėliojo, ar daiktas nuskęs, ar liks paviršiuje, formulavo išvadas).
Vaikai smalsiai tyrinėjo Lietuvos žemėlapį, išsiaiškino, kad įvairaus dydžio mėlyni blyneliai ar kirmėlaitės, tai - šalies upės, ežerai ir jūra. Vyresnieji vaikai uoliai mokytojavo: jaunesniems draugams skaitė vandens telkinių, miestų, vietovių pavadinimus, ieškojo jų žemėlapyje, bandė kurti istorijas apie ežerų ir upių atsiradimą, aiškinosi nežinomų, nesuprantamų žodžių reikšmes. Ši veikla atgaivino ugdytinių prisiminimus: jie mielai dalinosi vasaros atostogų įspūdžiais, kelionių džiaugsmais. Dauguma vaikų pabuvojo Palangoje, Trakuose, maudėsi ežeruose ir upėse.
Veiklų metu vaikai žiūrėjo filmukus. Labiausiai mažylius pakerėjo video filmukas „Vanduo, ledas, garai - Vaikų enciklopedija“ (https://www.youtube.com/watch?v=2tN0PxvH7dc), nes tai buvo visų veiklų apibendrinimas. Vaikai didžiavosi savimi – apie tai jei jau šiek tiek žinojo! O vaizdžios priemonės dar labiau sustiprino gamtos reiškinių suvokimą.
Pokalbius apie vandenį, jo įvairias būsenas vainikavo pramoga kieme „Vandens linksmadienis“. Jis tikrai buvo linksmas ir šlapias: vaikai nešė samčiais vandenį į dubenis, mėtė kankorėžius, įveikė sudėtingą kliūčių ruožą, vandens „bombomis“ atvėsino „ryklį“ ir sukūrė vandens balionų šokį parašiute. Ugdytiniams nusiraminti padėjo meninė užduotis „Papuošk žuvytes spalvomis“.
Vaikams patinka vanduo – galima bandyti ir eksperimentuoti, sugalvoti linksmų žaidimų arba atsigaivinti... Tačiau vanduo – ne tik juokai, bet ir pavojai. Vaikai nori išmokti gerai plaukti, nardyti, žvejoti, bet suvokia, kad be suaugusiųjų prie vandens jiems nesaugu.

Vilniaus savivaldybės Grigiškių darželio-mokyklos „Pelėdžiukas“ auklėtojos Ramunės Princevos inf. ir iliustr.