Liūdna, kad keletas įpročių yra nesuderinami su sveika gyvensena. Iš pirmo žvilgsnio žalingi įpročiai, kaip rūkymas, alkoholio, narkotikų vartojimas gali pasirodyti mažai svarbūs ikimokyklinio amžiaus vaikams. Tačiau vaikų požiūris į žalingus įpročius formuojasi ankstyvoje vaikystėje ir pirmaisiais mokykliniais metais.

 

   Šiaulių lopšelyje-darželyje „Žiburėlis“ balandžio mėn. 12-16 dienomis priešmokyklinėse „Raidelių“ ir „Saulutės“ grupėse vyko alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių vartojimo prevencinės programos įgyvendinimui skirtas projektas „Rūkymui, alkoholiui, narkotikams– ne.“ Projekto tikslas: ugdyti vaikų gebėjimus, skatinančius atsisakyti alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų ir skatinti juos sveikai gyventi. Numatėme uždavinius: siekti, kad vaikai suprastų neigiamą alkoholio, tabako, kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo poveikį žmogaus sveikatai. Prireikus, kreiptis pagalbos ir konstruktyviai spręsti problemas. Tausoti ir stiprinti vaikų sveikatą.

   Projekto metu priešmokyklinėse grupėse vyko grupės veikla, pokalbiai, kuriuose išsamiai nagrinėjome 5 temas: vaistai, buitinės cheminės medžiagos, tabakas ir alkoholiniai gėrimai.

   „Interviu“, „Autoriaus kėdės“ metodu vaikai diskutavo, išsakė savo socialinę patirtį, mintis apie žalingus įpročius. Daugelis pasakojo, kad mato savo rūkančius, vartojančius alkoholį tėvus, vyresniuosius brolius, seseris. Kai kurie vaikai, remdamiesi savo socialine patirtimi, apie rūkymą, alkoholio vartojimą galvoja kaip apie normalų reiškinį. Taip jie gali būti ateityje paskatinami užsirūkyti, paragauti alkoholio.

   Buvo parodomi paveikslėliai žmogaus organų, kuriuos paveikia žalingi įpročiai. Aptarėme, kaip alkoholis veikia žmogaus smegenis, bei sutrikdo organizmo funkcijas: judėjimo, regėjimo, klausos, orientacijos, kalbėjimo. Atkreipėme dėmesį į rūkančiųjų dantis, balsą, odą. Atlikome eksperimentą su degančia cigarete, kai įdėta į švirkštą vata pajuoduoja nuo nikotino. Aptarėme, kad taip nikotinas veikia žmogaus plaučius.

   Daug kūrybiškumo įdėjo vaikai, suvaidindami įvairias problemines situacijas ir jas aptarė. Pavyzdžiui, kas atsitiks, jeigu apsvaigęs alkoholiu vairuotojas vairuos automobilį, gydytojas – operuos ligonį, dainininkas – dainuos, krepšininkas – žais krepšinį. Vaikai sprendė pačių sugalvotas situacijas: kas atsitiks, jeigu jie prisiragaus vaistų, buitines chemines medžiagas, rūkys ar bus prirūkytoje patalpoje, žaidė didaktinius žaidimus „Paslaptinga dėžutė“, „Ką galima gerti, valgyti, o ko ne“, išmoko eilėraštuką „Nikotinas – baisus nuodas“, skanduotę „Nerūkykite, vaikai’“, atliko įvairias individualias galvosūkių, labirintų užduotis, kaip "Pasuk teisingu keliu", "Išsirink tinkamą draugą", "Pasielk teisingai", "Vaistai – ne saldainiai", "Kur gyvena vitaminai’.

 Projekto metu skatinome sveikos gyvensenos nuostatas: tausoti ir stiprinti sveikatą, sportuoti, laikytis saugos buityje, vengti kenksmingų medžiagų. Aptarėme, kad žmogui nusiraminti padeda ne žalingų įpročių vartojimas, bet relaksacinės muzikos klausymas. Ugdytiniai pabandė atsipalaiduoti besiklausydami ramios muzikos, draugui padarė kūno masažą, pašoko su kaspinais. Projekto metu nebuvo pamiršta sveikuolių skanduotė: „Jei nori būti sveikas, tai sportuok“.Vaikai piešė piešinius, plakatus "Rūkymui, alkoholiui, narkotikams – ne“. Savaitės pabaigoje darželio direktorės pavaduotoja ir bendrosios praktikos slaugytoja apibendrino savaitės renginius, kūrybinius darbus ir apdovanojo geriausių darbų autorius. Taip pat pakvietė pažiūrėti animacinio filmo „Na, palauk“ 5 seriją.

 

Šiaulių l/d „Žiburėlis“ priešmokyklinio ugdymo pedagogės Intos Juknienės inf. ir iliustr.