Daug obelų
Obelėlių sode.
Bėk čia kas rytas
Rasota bryde.
Bėki…
Sutiksi
Daugybę draugų.
Tiesk jiems rankas –
Tau širdy bus smagu.
( A. Matutis)
Vešintys žalumynai, žydintys augalai džiugina kūną, protą ir sielą. Žmogus – tai neatsiejama gamtos dalis, bet dažnai pastebime, kad vaikams trūksta gamtos pažinimo, saugojimo ir puoselėjimo įgūdžių, tyrinėjimo natūralioje aplinkoje patirties. Jie neskiria sode, darže augančių daržovių, krūmų, medžių. Nežino jų pavadinimų, neskiria lapų, žiedų, vaisių. Dažnas neįsivaizduoja, kiek laiko praeina, kol sėkla sudygsta, daigas užauga, užmezga žiedą, subrandina vaisių.
Daug metų iš eilės mūsų įstaigoje siekiame įkvėpti sodininkystės dvasios ir grupėse kuriame savo „žaliąsias palanges“. Prieš įkurdami žaliąją palangę, ugdytiniai domisi augalais: susipažįsta su pagrindinėmis augalo dalimis, sužino svarbiausias augalų dygimo ir augimo sąlygas. Vaikai kartu su savo mokytojomis kuria pavasarines palanges, daigina ir sodina gėles, prieskonines žoleles ir kitus augalus. Laistydami augalus, stebėdami, tyrinėdami jų dygimą ir augimą mažieji pastebi, kad augalai, pasėti ir pasodinti vienu metu, sudygsta ir auga skirtingai, augdami linksta į šviesos pusę, nepalaisčius vysta.
Vaikai domisi augalais, jų pavadinimais, bei jų panaudojimo galimybėmis. Pačių išaugintomis prieskoninėmis žolelėmis gali pasiskaninti sriubą, salotas.
Prieš keletą metų buvo nuspręsta įsirengti pakeliamas lysves – „Vaivorykštukų daržiuką“- kurias kiekvienų metų pavasarį ugdytiniai apsodina savo ant palangių išaugintais daigais, daržovių sėklomis. Visą augalų vegetacinį laikotarpį lysves prižiūri mažieji, džiaugiasi suvešėjusiais vaistiniais augalais, daržovėmis, uogomis.
O štai šiemet pasodinome ir obelaičių sodelį. Kol kas obelaičių nedaug- šešios, ir jos nedidukės, bet jau sukrovė pirmuosius žiedus. Žydi nuostabiais baltais ir raudonais žiedais. Tikimės, kad jos greitai užaugs ir netrukus vaikučiai galės mėgautis savais išaugintais obuoliukais. O kad joms būtų smagiau ir jaukiau augti, greta „apgyvendinome‘ bitučių namelius- aviliukus.
Ilgametė žaliųjų ugdytojų patirtis rodo, kad daržininkavimas ugdymo įstaigoje gali tapti prasminga patyrimine veikla, atskleidžiančia gamtos ir žmogaus pasaulį. Ši veikla padeda vaikams suprasti augalų gyvenimą, jų ilgą kelią nuo gležno daigelio iki žydėjimo. Vaikai sužino, kiek daug reikia meilės, rūpesčio ir globos augalui užauginti. Stengiamės ugdyti aplinkai ir gamtai draugišką jaunąją kartą, gebančią rūpintis savo artimiausia aplinka ir užsiauginti gėles, daržoves, prieskonius, vaistažoles nuo sėklos, ūgliuko iki derliaus.
Marijampolės vaikų lopšelio-darželio ,,Vaivorykštė‘‘ ikimokyklinio ugdymo mokytojos S. Karpavičienė, Z. Kuncienė