Gera sveikata – vienas iš pagrindinių laimės šaltinių ir džiaugsmų, todėl labai svarbu, kad nuo mažų dienų vaikai mokytųsi gyventi sveikai. Už vaikų sveikatos gerinimą atsakingi ne tik tėvai, bet ir švietimo įstaigose dirbantys pedagogai, o vaiko sveikata – tai ne tik ligų buvimas ar nebuvimas, bet ir tokie veiksniai kaip: higiena, savęs pažinimas, fizinis aktyvumas, psichinė sveikata, ekologinis ugdymas, sveika mityba. Kadangi vaikų sveikata tiesiogiai priklauso nuo aplinkos, didelį dėmesį skiriame sveikatą stiprinančiai aplinkai ir sveikų vaikų ugdymui. Ta proga ankstyvą pavasarį Panevėžio lopšelis-darželis ,,Gintarėlis“ organizavo sveikos gyvensenos savaitę ,,Augu aktyvus ir sveikas“, kurios tikslas propaguoti sveiką gyvenimo būdą nuo mažens, skleisti sveikatos stiprinimo žinias, skatinti fizinį aktyvumą, ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius, formuoti įpročius.
Kiekviena savaitės diena buvo skirta vis kitokiai veiklai. Pirmadienį daugiau laiko kalbėjome, diskutavome apie sveiką gyvenimo būdą. Kiekviena grupė pagal savo amžių aiškinosi kas tai yra ir kokią naudą duoda vaikų sveikatai. Antradienis buvo sveiko maisto diena, kurios metu studijavome sveikos mitybos piramidę, žiūrėjome mokomuosius filmukus apie daržovių ir vaisių naudą, spaudėme sultys, gėrėme sveikuoliškus kokteilius. Trečiadienis buvo judriausia savaitės diena, kurią tradiciškai pradedame smagia mankšta. Puikus oras leido daug laiko praleisti lauke, žaidžiant judriuosius žaidimus, lenktyniaujant smagiose estafetėse. Vaikai ne tik aktyviai judėjo fiziškai, bet patyrė daug teigiamų emocijų. Ketvirtadienį skyrėme higieninių įgūdžių ugdymui. Mokytojos ne tik suteikė žinių apie asmens higieną, bet ir parinko vaikams atlikti daug praktiškų užduočių: teisingai nusiplauti rankas, tvarkingai apsirengti, susišukuoti plaukus, padengti stalą, taisyklingai naudotis stalo įrankiais ir kt. Užduotys kiekvienoje grupėje buvo skirtingos atitinkančios vaikų amžių. Mažieji tik bando patys užsidėti kepures ar apsiauti batukus, o vyresnieji jau stengiasi patys susišukuoti plaukus, susikamšyti drabužius, padėti draugui užsisegti užtrauktuką ir t. t. Mažieji plauna rankas su suaugusiojo pagalba, o vyresnieji ar švariai nuplautos rankos tikrino padidinamojo stiklo pagalba. Penktadienį grupėse vyravo rami relaksuojanti muzika ir veikla. Vaikams svarbu ne tik aktyvus judėjimas, bet ir mokėjimas nusiraminti, įsiklausyti į ramią muziką, ramiai žaisti, piešti. Lauke vaikai irgi stengėsi ramiai tvarkyti mokyklos teritoriją, rinkti šiukšles.
Vaikas – jautrios sielos būtybė iš prigimties silpna. Reikia tausoti, puoselėti, gerinti fizinę prigimtį, stiprinti sveikatą. Pedagogai rūpindamiesi ikimokyklinio amžiaus vaikais, deda fizinio tobulumo pamatus, ugdo įgūdžius, kurie padeda rūpintis savo sveikata, grūdintis, mankštintis, laikytis dienos režimo bei higienos reikalavimų.
Parengė Panevėžio lopšelio-darželio ,,Gintarėlis“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja Inga Leonienė