2018 m. lapkričio mėnesį Vilniaus savivaldybės Grigiškių lopšelis-darželis „Pelėdžiukas“ dalyvavo Šiaurės šalių asociacijų „Norden” federacijos projekte „Šiaurės šalių literatūros savaitė – 2018”. Tema – Šiaurės šalių herojai. Lapkričio 12 d. – didžioji Skaitymo diena. Šią dieną buvo skaitomi ir analizuojami Šiaurės šalių literatūros kūriniai, ieškoma gerumo, pasiaukojimo. Grupėse vyko virtualios kelionės po pasirinktas Šiaurės šalis: Daniją, Suomiją, Norvegiją ir Švediją. Muzikos salėje „įsikūrė” tamsioji skaitymo erdvė. Vilniaus savivaldybės centrinės bibliotekos Grigiškių filialo bibliotekininkės Rasa Bankauskienė ir Aurelija Maliavkaitė vaikams skaitė švedų rašytojų Julijos ir Tomo Vieslanderių literatūros kūrinį „Mamulė Mū čiuožinėja ledrogėmis”. Bibliotekininkės padovanojo ugdytiniams šešėlių teatro spektaklį „Undinėlė”. Meninio ugdymo mokytoja Danutė Umbrasienė organizavo improvizuotą literatūrinę-muzikinę popietę „Jūros dugne“. Vaikai gėrėjosi povandeninio pasaulio gyvūnija, klausėsi jūros garsų. Susikaupę ugdytiniai žiūrėjo animacinį filmą „Undinėlė“ (pagal H.K. Anderseną), bandė suprasti žodį pasiaukojimas.
Grupėse „Ryto rato“ metu vaikai daug diskutavo apie „Gėrį“ ir „Blogį.“
Ikimokyklinio amžiaus vaikams „Gėris“ gyvena čia ir dabar: „kai aš valgau (tada mama džiaugiasi), kai klausau mamos ir tėčio, kai paglostau ir paguodžiu verkiantį, kai kartu su mama kepu blynus, kai padedu sodyboje tvarkyti aplinką, kai padedu mamai plauti indus ir nupiešiu piešinį mamai…“.
Priešmokyklinio ugdymo grupės ugdytiniams „Gėris“ tai – gerai ir mandagiai elgtis, gražiai kalbėtis su kitu žmogumi, dalintis su kitais, gelbėti kažką, paglostyti katinėlį, padėti maudyti broliuką, globoti, saugoti ir ginti…
Vaikai vieningai pritarė, kad visi žmonės, kurie daro gerus darbus, jaučiasi gerai, būna laimingi ir linksmi, bet išskyrė šio veiksmo akcentą: svarbiausia, atlikus gerą darbą, išlikti protingais…
Pamąstykime visi kartu, kas slepiasi už šios šešiamečių minties…
Darželinukams nėra svetimas ir negatyvių socialinių reiškinių įžvelgimas, vertinimas.
Vaikai pasakojo, kad per televiziją matė, kai vairuotojas nemokėjo vairuoti mašinos ir suvažinėjo kačiuką… Vaikai pergyveno, liūdėjo… Vaikams „Blogis“ – tai mušti vaikus, neklausyti mamos, tėčio, provokuoti vienas kitą, nepadėti padengti stalo per gimtadienį, „Blogis“, kai močiutė čiulpinuką duoda tik sesutei… Penkiamečiai samprotavo, kad Blogį darantis žmogus nesijaučia gerai, nesidžiaugia tuo, ką daro, bet tuo metu jis ir pats labai blogai jaučiasi, būna liūdnas… Spalvų paletę priešmokyklinukai padalino į dvi dalis:
Gėrio spalvos – rožinė, geltona, raudona, mėlyna, oranžinė, auksinė!
Blogio spalvos – juoda, ruda, pilka, tamsiai mėlyna, tamsiai žalia…
Savaitės renginiai baigėsi ugdytinių meno pleneru ..Undinėlės karalystėje“. Įstaigą papuošė mažųjų rankomis sukurti: „Jūros akmenukai“, „Jūros augaliukai“, „Žuvytės“, „Kriauklės“, „Undinėlės“, „Vėžliukai“, „Krabai ir jūrų arkliukai“, „Undinėlių papuošalai“.
Gėris ir blogis visada egzistuoja vienas šalia kito, ir tik pats žmogus nusprendžia, kurį pasirinkti.

Vilniaus savivaldybės Grigiškių lopšelio-darželio „Pelėdžiukas“ direktoriaus pavaduotojos ugdymui Sigitos Urbanavičienės inf. ir iliustr.

Kategorija: Renginiai