2021 m.  birželio mėnesį Vilniaus savivaldybės Grigiškių lopšelis-darželis ,,Pelėdžiukas“ inicijavo  respublikinį ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų projektą „Bėk, žirge, bėk!”. Svarbiausias projekto tikslas – sujungti du lietuvių liaudies etnografinius elementus: Joninių šventę ir Žirgą. Etnografinių elementų derinys turėjo praturtinti Joninių šventę informacija apie žirgų sportą,  netradicinius sporto elementus,  vaikų fizinės ir psichinės sveikatos stiprinimą bei suteikti naujų patirčių ir  džiugių emocijų.

Projekte dalyvavo dvi ugdymo įstaigos: Vilniaus rajono Pagirių darželis ,,Pelėdžiukas“ (130 vaikų) ir Vilniaus savivaldybės Grigiškių lopšelis-darželis ,,Pelėdžiukas“ (100 vaikų).

 Vilniaus rajono Pagirių darželio ,,Pelėdžiukas“ bendruomenės šventės pradėta  rankyčių plovimu gaiviu rasos vandeniu, kad vaikai augtų  sveiki ir dideli.

 Kaip ir įprasta Joninių dieną, skambant lietuvių liaudies dainoms visi šoko ratelius, gaivinosi  vėsia ir  šviežia žolelių arbata, vaišinosi sveikuoliškais sausainiais. Šią dieną buvo organizuotas žirgų paradas. Juos pagaminti padėjo tėveliai. Visi gėrėjosi šeimų kūrybingumu ir išradingumu.

Vaikai atsinešė iš namų įvairių žolynų,  gėlių ir  kieme, aikštyno viduryje,  sukūrė nuostabų paveikslą – Žiedų  mandalą. Šventės pabaigą vainikavo pačių pintų ir sukurtų vainikėlių plukdymas grupių aikštelėse pastatytuose baseinėliuose.

Vilniaus savivaldybės Grigiškių lopšelio – darželio ,,Pelėdžiukas“ ugdytiniai projekto metu analizavo edukacines laidas apie žirgus, jų priežiūrą,  žirgų sportą.  Jie sužinojo, kuo skiriasi arklys nuo žirgo, kokia arklio/žirgo reikšmė lietuvių tautosakoje. Kartu ieškojo informacijos apie žirgų mitybą, gyvenimo būdą,

Vaikų kalba pasipildė naujais žodžiais:  karčiai, pasaga. Vaikai sužinojo, kad žirgas  turi batus – pasagas! O surasta  arkliuko pasaga simbolizuoja laimę. Viena mergaitė atnešė į grupę tikrą arklio pasagą.

 Vaikams puikiai sekėsi piešti arkliukus: ,,Aš nupiešiau žemaitišką arklį” ,,O kodėl jis žemaitiškas? Nes jis stambus ir gyvena Žemaitijos regioniniame parke”. Viena ugdytinė  lanko  žirgyną ir grupės vaikams papasakojo, kaip reikia prižiūrėti arklius. Ji pasakojo: ,,Arkliuko nosis būna balta ir minkšta. Aš savo arkliuką maitinu obuoliuku. O su šukomis jį glostau, kad jis būtų švarūs ir blizgantis.”

Vaikams labai patiko  lankstyti arkliukus, gaminti juos iš kartono, dėžučių, butelių ir  kt., lipdyti  iš plastilino. Lauke vaikai kepė smėlio pyragus žirgeliams, konstravo ganyklas. Namuose vaikai gamino žaislą – arkliuką ant pagaliuko – jojimui,  žirgų kaukes.

Daug teigiamų emocijų suteikė vaikams žirgų karčių kūrimas iš siūlų, puošimas, gėlių vainikų  ir apyrankių pynimas. Vaikai dainavo lietuvių liaudies dainas, kūrė mįsles, žaidė žaidimus, klausėsi įvairių pasakojimų ir papročių apie žirgus.

Baigiamoje projekto dalyje ,,Paparčio žiedas“ buvo parengtos septynios aikštelės: ,,Šoku, dainuoju, žaidžiu“, ,,Svečiuose pas  būrėją“, ,,Joninių laužas“, ,,Mano žirgas pats greičiausias“, ,,Gėlių vainiko kelionė“, ,,Kutulio takeliu“. Paskutinėje kelionės aikštelėje ,,Paparčio žiedo paslaptis“ vaikai jojo ant savo žirgų ieškoti paparčio žiedo.  Paparčio žiede rado kamuolius, muilo burbulus ir keptą duonytę, o milžinišką pasagą  papuošė savo vardais.

 Net  230  ,,pelėdžiukų“ organizavo Jonines kitaip. Šventė  įprasmino ne tik lietuvių liaudies tradicijas, papročius, bet ir padovanojo vaikams įvairios informacijos apie žirgus, jų veisles, charakterius ir vardus, žirgų sportą bei šios sporto šakos įtaką žmogaus sveikatos puoselėjimui,  stiprinimui, pomėgių įgyvendinimui.

Dar ilgai vaikai jojo ant savo arkliukų  ir linksmai spragsėjo liežuvėliais tarsi arkliuko kanopėlėmis.

Drąsiai bandykime naujas veiklos formas, derinkime nesuderinamus dalykus, ir kiekviena vaiko bei įstaigos bendruomenės diena bus  įdomi, skatinanti veikti, tyrinėti, džiaugtis bei didžiuosis savimi!

Vilniaus savivaldybės Grigiškių lopšelio-darželio ,,Pelėdžiukas“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Sigita Urbanavičienė

Kategorija: Projektai