Žodis „Savigarba“ apibrėžia žmogaus savivertės pojūtį. Save gerbiantis asmuo vertina save teigiamai, jaučiasi nusipelnąs gero gyvenimo ir aplinkinių elgesio. Teigiamai save vertinantis vaikas pasitiki savimi, žino savo vietą po saule ir nesistengia siekti palankumo pataikaudamas. Šviesios ateities viziją turintys, savimi pasitikintys vaikai rečiau atsiduria situacijose, kurios potencialiai galėtų sutrukdyti jiems gyvenime siekti užsibrėžtų tikslų.

1. Priimkite kiekvieną vaiką kaip savarankišką būtybę ir gerbkite jo emocijas: leiskite jam jausti ir reikšti savo jausmus. Klausykitės ne tik vaiko žodžių, bet ir jausmų, perfrazuokite ir parodykite, kad suprantate. Būdami empatiški tėvai užauginsite empatišką vaiką, kuris vėliau užaugs empatišku suaugusiu žmogumi, kuris bus jautrus kitiems ir gebės užmegzti sėkmingus.santykius su kitais individais.

2. Girkite vaiką už tai, ką jis daro gerai. Kartais tėvai vengia pagyrimų, nes bijo, kad vaikas taps savanaudis. Tai netiesa – vaikai nori išmokti teisingai elgtis, ir tėvų pagyrimai yra jiems vertingos nuorodos. Drauge švęskite sėkmes, o ištikus nesėkmei, vaiką nuraminkite ir padrąsinkite. 

3. Dažnai apkabinkite vaiką ir sakykite, kad  mylite jį tokį, koks jis yra. Atminkite – vaikai labiau girdi jūsų balsą, o ne žodžius, tad kalbėkite pagarbiai ir meiliai.

4. Pamokymai, kaip elgtis, nė iš tolo neprilygsta geram pavyzdžiui. Vaikai mokosi  stebėdami, todėl rodykite pagarbą jiems ir aplinkiniams, ir jie seks jūsų pavyzdžiu.

5. Išmokykite vaiką priimti jo amžiui tinkamus sprendimus: iš pradžių leiskite pačiam vaikui pasirinkti žaislą, kurį jis norėtų pasiimti su savim į automobilį, vėliau leiskite išsirinkti, kokį megztuką rengtis šaltą žiemą, dar vėliau – rengtis savo nuožiūra. Leiskite vaikams klysti, nes ir iš klaidų mokomasi.

6. Auklėdami atskirkite vaiko asmenybę nuo jo elgesio. Sakykite „man nepatinka, kai tu…“ užuot vadinę vaiką „kvailiu“.

7. Kalbėkitės su vaiku apie praėjusią dieną, klauskite ir dėmesingai klausykite; tegul vaikas jums paskaito knygą  ir parodo, ką nuveikė darželyje ar mokykloje.

8. Skatinkite vaiką sportuoti, muzikuoti ar šokti. Domėkitės jo veikla.

9. Stenkitės emociškai nepriklausyti nuo savo vaiko ir neverskite rūpintis jumis. Leiskite jam priklausyti ir tikėtis jūsų paramos. 

10. Parodykite, ko tikitės iš vaiko socialinėse situacijose, bet nepaverskite jo „mažu suaugusiuju“.

Paruošta pagal SelfHelp Magazine